Történelmi időutazáson az 50. évfordulón

2008. június 10-én 8. évfolyamos tanulóink a projekt-hét múzeumi programjaként történelmi időutazáson vehettek részt Gábor bácsival, Kriszti nénivel és Zsolt bácsival.
Délelőtt felkerestük a Kozma utcai Kisfogház börtönmúzeumot. Itt különleges történelmi sétát tettünk a ma is élő hat egykori halálraítélt egyikének, Fónay Jenő bácsinak, a POFOSZ alapító elnökének a kalauzolásával.
Jenő bácsi az 1956-os forradalomban a Széna téri csoportnak volt alparancsnoka. 1958-ban két fokon is halálraítélték. 21 napot ült Kádár siralomházában, naponta szembe nézve a halállal. 1963-ban elnöki kegyelemben részesült. Előadása közben valóban megérintett bennünket a kilátástalanság, az igazságtalanság és a halál fagyos lehelete. Megemlékezett mártírtársairól, s a régi barátokról, köztük Frech' Ottó fafaragó művészről, Gábor bácsi néhai édesapjáról.
Jenő bácsi - aki egy esztendővel idősebb iskolánknál! - hál' istennek jó egészségnek örvend, és fiatalosan töretlen hittel, meggyőződéssel, szabadságszeretettel mesélt a megharcolt  történelemről és az itt átélt élményekről.






















A Kisfogházból kisétáltunk a 301-es parcellába,
ahol elhelyeztük virágainkat a néhai miniszterelnök, Nagy Imre
és a forradalom és megtorlás áldozatainak kegyeleti emlékhelyeinél.






vissza az életképekhez         vissza a navigáláshoz